За лозаризма

За лозаризма

За лозаризма

Blog Article



Автор: проф. д-р Златко Прцуловски, доцент на Факултетот за земјоделски науки и храна

Автор: Юлиана Стоичкова Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството.

Ароматът има характерни силни плодови нюанси на червени и черни плодове – череша, вишна, къпина, слива с дискретни акценти на червени чушки, подправки и шоколад. Плътен вкус с добре балансирани танини, зряла закръгленост и мекота, сочен, плодов, елегантен финал.

Лозарството, независимо от превратностите в развитието на земеделието в България,  винаги е бил един рентабилен подотрасъл на селското стопанство. Тази значимост във времето се дължи предимно на спецификата и особеностите в производството и преработката на грозде, свързани с историята, религията, традициите, законодателството, географското местоположение и почвено-климатичните условия на страната и региона, както и на диетичните и лечебни качества на гроздето и виното.

Одделението за лозарство изработува апликативни проекти врз основа на договорно – стручни услуги со институции или индивидуални земјоделски производители за подигнување нови и одржување на лозови насади во род, стручни совети и помош при имплементација на нови современи технологии во производството на винско и трпезно грозје, а исто така изготвува мислења и извештаи од стручни вештачења.

Повече за технологията на виното и нейните тайни може да прочетете в интервюто ни с един от технолозите на вила "Юстина", Костадинка Рахова: Виното е емоция в бутилка - Шардонето е страст

Овие колачиња ќе бидат зачувани во вашиот прелистувач само со ваша согласност. Исто така имате опција да се откажете од овие колачиња. Но, откажувањето од некои од овие колачиња може да влијае на вашето искуство со прелистување.

Така ще подготвите добре вашата домашна лозница за зимуване.

Умерено-континентален климат със сухо, горещо лято, равнинен терен с хълмове и плата. Черноземите и сивите горски почви, образувани върху льос, както и традициите, поддържани и развивани в региона, определят особеностите и характеристиките на произвежданите вина.

Во калнедарот на лозарот спаѓаат изучувањето на грозјата кои се берат и се пренесуваат до винаријата, кастрење на лозници зимно време, орање на почвата за нејзино растресување и откривање на основата на лозниците, нивно процветување и цветање и кастрење на лозниците за добивање на грозје летно време. Лозарите не се винари бидејќи тие не ги прозиведуваат вината, туку само го надгледуваат и изучуваат процесот на растење.

кор. проф. дсн Минчо Кондарев и проф. Велко Велков, допринесли много за съвременното развитие на лозарството и овощарството в България.

Българското лозаро-винарство също е засегнато от трайната тенденция на затопляне на климата и необичайните метеорологични явления, коментират за БТА представители на Института по лозарство и винарство в Плевен.

Ова е само дел од статијата која во целост е објавена во

А, ако се вгледате внимателно, ще забележете и често засадени рози до почти всяко лозе у нас. Оказва се, че те са естествени индикатор за заболявания – разболяват се първи и благодарение на това лозарите могат лесно да лозарство определят кога е време за пръскане и срещу какъв неприятел или болест.

Report this page